Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

با فن کولرهای صنعتی و اجزا و انواع آن بیشتر آشنا شوید

عملکرد کولرهای صنعتی تبخیری در مقالات پیشین مفصل شرح داده شده است. در این سیستم ها، آب موجود در سیستم با جریان هوای گرم ورودی به پدها یا پوشال های کولر ارتباط پیدا کرده و انرژی مولکول های خود را به آب انتقال می دهد. آب به دلیل آنتالپی بالای تبخیر خود میزان قابل ملاحظه ای انرژی و گرما برای تبخیر نیاز دارد. بنابراین به بخار آب تبدیل شده و حجم بالایی از جریان هوا را خنک می نماید. وظیفه فن کولر صنعتی در این پروسه، افزایش فشار این جریان هوای خنک شده و انتقال آن به محیط اطراف است.
ماشین ها و دستگاه های انتقال آب اصطلاحاً پمپ (Pump) نامیده می شوند. اما در صورتی که گاز (برای مثال هوا) نیز همراه آب باشد سه ترم در این پمپ مورد بررسی قرار خواهد گرفت که بستگی به فشار موجود در سیستم دارند.
در صورتی که افزایش فشار اندک باشد (در حد چند اینچ آب)، می توان پمپ مورد نظر را یک فن (Fan) نامید. در واقع تا فشار حدوداً یک اتمسفر پمپ مورد نظر را دمنده (Blower) می نامند. اما برای فشارهای بالاتر از یک اتمسفر اصطلاح کمپرسور (Compressor) به کار می رود. همان طور که شرح دادیم یکی از مهم ترین اجزای سیستم های سرمایشی صنعتی تبخیری همین فن ها یا دمنده ها هستند.
اساس کار فن کولر صنعتی

سیستم فن در کولر صنعتی جریان هوا را با فشار زیاد به محیط خارج از کولر انتقال می دهد. زمانی که جریان هوا وارد سیستم کولر می شود، خنک شده و سپس وارد سیستم فن می گردد. فن، با استفاده از پره هایی که به سرعت در حال چرخش و حرکت هستند فشار هوا را افزایش داده و آن را به بیرون هدایت می نمایند. در واقع می توان گفت طی این پروسه، فن سرعت را به فشار تبدیل می کند.

انواع فن کولر صنعتی

فن های صنعتی می توانند به سه دسته کلی زیر تقسیم بندی شوند:

1) فن های سانتریفیوژی یا گریز از مرکز (Centrifugal Fan)
2) فن های اکسیال یا محوری (Axial Fan)
3) و فن های ترکیبی (Mixed Flow Fan)

اجزای اصلی سازنده فن کولر صنعتی

image
اجزای فن های صنعتی می تواند شامل موارد زیادی باشد. اما در صورتی که جزئی در نظر گرفته و فقط اجزای اصلی را برشماریم عبارتند از:

• توپی چرخ (Hub)
• بدنه یا محفظه فن (Housing)
• موتور (Motor)
• پره ها (Blades)

مشخصات فنی فن کولر صنعتی

تولیدکنندگان فن های صنعتی غالباً لیستی از مشخصات این دستگاه ها تدارک دیده و در اختیار کاربران قرار می دهند. آشنایی با این مشخصات و استفاده از آن ها می تواند در انتخاب فن متناسب با نیاز کاربران بسیار مفید باشد. این مشخصات کلی عبارتند از:

• مشخصات خرید کولر صنعتی (Geometric)
• مشخصات دینامیکی (Dynamic)
• مشخصات فیزیکی
• و مشخصات ابعادی
مشخصات ژئومتریکی فن کولر صنعتی

اختلاف فاحشی که در انواع مختلف فن های کولرهای صنعتی تبخیری به چشم می خورد نوع عملکرد آن ها است. در کولرهای اکسیال جریان هوا موازی با شفت فن حرکت داده می شود و سپس در جهتی که پره ها در حال چرخش می باشند انتقال داده می شود یا اصطلاحاً دمیده می شود.
اما در مورد فن های سانتریفیوژ خروجی جریان هوا در کناره محفظه کولر قرار دارد. در این سیستم ها جریان هوای خروجی از پدها 90 درجه چرخش کرده و از طریق نیروی گریز از مرکز فن به بیرون هدایت می شود. این مشخصه می تواند در انتخاب نوع کولر برای کاربری های مختلف بسیار تاثیرگذار باشد. اغلب تولیدکنندگان کولرهای صنعتی هر دو نوع کولرهای سانتریفیوژ و اکسیال را تولید کرده و در اختیار بازار قرار می دهند.
مشخصات دینامیکی جریان هوای خروجی از فن کولر صنعتی

به منظور بررسی مشخصات دینامیکی جریان هوای خروجی دو سیستم اکسیال و سانتریفیوژ را مورد بررسی قرار می دهیم. در این دو فن، میزان توان ورودی (Power Input) و سرعت چرخش (Rotational Speed) برابر است.
فشار استاتیک در فن آکسیال و فن سانتریفیوژ کولر صنعتی

فشار استاتیک در فن آکسیال و فن سانتریفیوژ کولر صنعتی

همانطور که می توان در شکل فوق نیز مشاهده کرد، فن سانتریفیوژ دارای فشار بسیار بالایی در زمان های اولیه ورود جریان هوا به سیستم است. اما پس از مدتی زمان مشخصی میزان فشار سیستم اکسیال نسبت به فن سانتریفیوژ بیشتر می شود.
مشخصات ظرفیتی و فیزیکی فن کولر صنعتی

تمام کولرهای صنعتی را بر اساس ظرفیت (Capacity) آن ها دسته بندی می نمایند. ظرفیت هر کولر بر اساس فوت مکعب در دقیقه (CFM) یا به صورت واحد SI متر مکعب در ساعت بیان می شود. این پارامتر و مشخصه مستقیماً با فن کولر صنعتی در ارتباط است. در و.اقع، میزان هوادهی یک کولر به ظرفیت فن مورد استفاده در آن برمیگردد.
به علاوه، ظرفیت فن کولر صنعتی می توان تعیین کننده توان موتور کولر نیز باشد. این پارامتر که بر اساس واحد اسب بخار (hp) بیان می گردد را نیز می توان در کاتالوگ تمامی کولرهای صنعتی مشاهده نمود.

مشخصات ابعادی فن کولر صنعتی

مشخصه دیگری که در کاتالوگ فن های صنعتی ارائه می گردد ابعاد و سایز فن و قطر پره های آن است. در ج
Sign In or Register to comment.